Login Hasło

#1 2011.02.03 11:42:35

parrotlarch
pijak
System: Debian stable, Ubuntu LTS
Fluxbox: 1.3.5-2

Automatyczne montowanie płyt za pomocą Workera

Chciałbym, żeby worker (ponieważ od niego lepszy jest tylko Pan Jezus) służył mi do montowania wszelkich urządzeń. Mam wpis w /etc/fstab dotyczący pendrive'a

Kod:

/dev/sdb1       /media/usb0     auto    rw,user,noauto  0       0

i po włożeniu pendrive'a worker pyta mnie czy go zamontować i montuje pięknie. Chciałbym tak mieć również z płytamia i innymi urządzeniami, do których montowania muszę używać pcmanfm (który z kolei używa hal'a). Pcmanfm automatycznie montuje moją mptrójke Sansy, tworząc w /media tymczasowy folderek, podobnie z podpięciem mojej Nokii. Macie jakiś pomysł, żeby worker się tym zajął?

Zdzisław Dyrman...zasadniczo

#2 2011.02.03 14:05:44

Minio
Electric Castle resident
System: Debian Testing
Fluxbox: Plasma 5.10.5 ;) (Fb 1.3.5)

Re: Automatyczne montowanie płyt za pomocą Workera

Automatycznie to nie, ale półautomatycznie: tak.

Właśnie do tego napisałem specjalny skrypt. Przyjmuje dwie komendy: mount i umount. Opcjonalnie jako argument mount można podać katalog docelowy (wtedy sobie sprawdzi w fstab czy jest wpis dla tego katalogu i zamontuje). Jeśli nie podasz tego argumentu (będzie samo mount), to zbierze dane o możliwych do podmontowania urządzeniach i wyświetli okno z zapytaniem które konkretnie podmontować.

Aby działał, musisz:
- mieć prawo zapisu w katalogu /media (tam będą tworzone katalogi, chociaż możesz w kodzie zmienić jak chcesz)
- móc montować przez sudo (opis na portalu dla wyłączania — działasz podobnie, raczej sobie poradzisz)
- mieć gtkdialog (w Debianie już nie ma, ale znalazłem mirror — jakby co, mam na dysku deby dla amd64 i i386)

Ja w Workerze sobie dodałem przyciski i skróty klawiaturowe dla komend:

Kod:

mounter.sh mount {F}
mounter.sh umount {F}

I po prostu po podłączeniu urzadzenia sobie odpalam skrypt, wybieram odpowiednią pozycję z listy i po chwili mam.

#3 2011.02.03 16:33:20

parrotlarch
pijak

Wielkie dzięki za pomoc. Zastosowałem twoje rozwiązanie. Tylko trafiłem na małe problemy. Wpisałem sobie na razie w terminalu:

Kod:

/home/lord/.skrypty/mounter.sh mount

na co dostałem komunikat:

Kod:

/home/lord/.skrypty/mounter.sh: line 138: sginfo: nie znaleziono polecenia

wyskoczyło mi okienko dialogowe więc wybrałem "ok" przy mojej płycie dvd i gxmessage powiedział mi:

Kod:

Nie udało się zamontować Unknown device do /media/Unknown_device-MUSIC_DVD_#110. mount zwrócił:
mount: block device /dev/sr0 is write-protected, mounting read-only
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sr0,
       missing codepage or helper program, or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so

wpisałem więc:

Kod:

dmesg | tail

i otrzymałem:

Kod:

[12647.985080] sr 1:0:0:0: [sr0] Result: hostbyte=DID_OK driverbyte=DRIVER_SENSE
[12647.985086] sr 1:0:0:0: [sr0] Sense Key : Illegal Request [current] 
[12647.985091] sr 1:0:0:0: [sr0] Add. Sense: Illegal mode for this track
[12647.985098] sr 1:0:0:0: [sr0] CDB: Read(10): 28 00 00 23 05 3e 00 00 02 00
[12647.985108] end_request: I/O error, dev sr0, sector 9180408
[12647.986111] sr 1:0:0:0: [sr0] Result: hostbyte=DID_OK driverbyte=DRIVER_SENSE
[12647.986117] sr 1:0:0:0: [sr0] Sense Key : Illegal Request [current] 
[12647.986122] sr 1:0:0:0: [sr0] Add. Sense: Illegal mode for this track
[12647.986129] sr 1:0:0:0: [sr0] CDB: Read(10): 28 00 00 23 05 3e 00 00 02 00
[12647.986139] end_request: I/O error, dev sr0, sector 9180408

Edit:
przy próbie zamontowania pena dostałem:

Kod:

Nie udało się zamontować Unknown device do /media/Unknown_device. mount zwrócił:
mount: you must specify the filesystem type

Edit:
Ok. Zauważyłem, że żeby bez żadnych kombinacji worker montował urządzenia (i używał własnego okienka dialogowego) wystarczy wszystko powpisywać do fstab. Najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011.02.03 17:28:46)

#4 2011.02.03 20:42:00

azhag
Dozorca
Fluxbox: 1.3.5

Trochę uzupełnię temat zgrabnego montowania dla osób, które nie używają Najlepszego Menedżera Plików Na Świecie™ (w tym mnie wink):

- do montowania napędów USB świetnie nadaje się usbmount (to tylko sprytne reguły udeva, po drobnym przerobieniu pewnie da się też montować CD/DVD) — wystarczy podłączyć pena, po chwili będzie dostępny w /media/usb[0-9]

- do montowania czegokolwiek jako nieuprzywilejowany użytkownik (bez sudo nawet) znakomicie służy pmount (jednakowoż rozwiązanie to wymaga HAL-a, zatem w sumie jest już na wylocie) — wystarczy wydać pmount /dev/sdxy, zasób zostanie zamontowany w /media/sdxy (nie trzeba niczego dodawać do fstab, nie trzeba być rootem, nie trzeba tworzyć katalogów — automagia smile)

Dr Chandra, will I dream?
pogoda w conky :: wybierz jabbera :: polski portal debiana :: registered linux user #403712

#5 2011.02.03 21:09:52

Minio
Electric Castle resident
Fluxbox: Plasma 5.10.5 ;) (Fb 1.3.5)

parrotlarch napisał(-a):

Kod:

/home/lord/.skrypty/mounter.sh: line 138: sginfo: nie znaleziono polecenia

A no tak, musisz jeszcze zainstalować sg3-utils. Zapomniałem o tym, sorry.

parrotlarch napisał(-a):

Kod:

Nie udało się zamontować Unknown device do /media/Unknown_device-MUSIC_DVD_#110. mount zwrócił:
mount: block device /dev/sr0 is write-protected, mounting read-only
mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sr0,
       missing codepage or helper program, or other error
       In some cases useful info is found in syslog - try
       dmesg | tail  or so

Zauważ że mój skrypt domyślnie chce montować read-write, co w przypadku napędów optycznych nie jest możliwe. Na dole okna masz checkbox — zaznacz go, i w aktywnym polu dobierz odpowiednie opcje montowania (albo usuń wszystko od -o włącznie wink ).

parrotlarch napisał(-a):

przy próbie zamontowania pena dostałem:

Kod:

Nie udało się zamontować Unknown device do /media/Unknown_device. mount zwrócił:
mount: you must specify the filesystem type

Mi peny montuje bez najmniejszych problemów... Jakby co możesz dobrać odpowiedni system plików w argumentach mount. Ale u mnie nigdy coś podobnego nie wystąpiło.

parrotlarch napisał(-a):

Edit:
Ok. Zauważyłem, że żeby bez żadnych kombinacji worker montował urządzenia (i używał własnego okienka dialogowego) wystarczy wszystko powpisywać do fstab. Najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Czy ono najprostsze to trudno powiedzieć — jak masz wiele różnych urządzeń, zwłaszcza podłączanych jednocześnie, to fstab może nie wystarczać.
Ale nie próbuję namawiać do mojego rozwiązania. Ten skrypt działa u mnie i mi to wystarcza — u innych może, acz nie musi.

#6 2011.02.03 21:29:32

parrotlarch
pijak

azhag napisał(-a):

Trochę uzupełnię temat zgrabnego montowania dla osób, które nie używają Najlepszego Menedżera Plików Na Świecie™ (w tym mnie wink):

I to jest twój błąd, za który spotka Cię kara. Nobody expects the Spanish Inquisition!!

A pmount rzeczywiście jest najwygodniejszym i najmagiczniejszym narzędziem, tylko podpiąć to pod klawisz w workerze / skrót klawiszowy i już. Ale problem będzie jak podepniemy na raz 4 urządzenia usb....co wtedy, sprawdzać fdiskiem które jest które?

Edit:
Ok. Dzięki połączeniu waszych mądrych wskazowek sam sobie częściowo odpowiedziałem. W ustawieniach workera (Volume manager settings) wskazałem jako polecenie montowania

Kod:

pmount {d}

i odmontowywania

Kod:

pumount {d}

teraz jak wyskakuje zapytanie co zrobić z /dev/sdc1 klikam "mount and cd", co powoduje zamontowanie danego nośnika w /media. Pieknie, tylko że działa mi z kartą sd, z pendrivem, ale już po wpięciu mptrójki w ogóle nie wyskakuje pytanie workera. Hmmm.

Kod:

fdisk -l

pokazuje to urządzenie i gdy wydam polecenie

Kod:

pmount /dev/sdX

to normalnie się montuje.  No i wraca moje pytanie w stosunku do tego urządzenia....sprawdzać za każdym razem fdiskiem, jaki ono ma numerek?

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011.02.03 22:16:07)

#7 2011.02.03 23:24:45

Hiszpańska Inkwizycja
Nowy użytkownik

parrotlarch napisał(-a):

azhag napisał(-a):

I to jest twój błąd, za który spotka Cię kara. Nobody expects the Spanish Inquisition!!

A-ha!

#8 2011.02.03 23:36:06

parrotlarch
pijak

Aaahahahahahaha dobre !! Nikt nie spodziewa się Hiszpańskiej Inkwizycji !!

Wracając do montowania - usbmount chyba załatwia sprawę. Worker ma przyciski mount i umount, oraz odnośnik do folderu /media, Usb montują się z automatu, a na cdrom wystarczy kliknąć mount. I po sprawie.

P.S. Bronią Hiszpańskiej Inkwizycji są między innymi strach i zaskoczenie.

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011.02.03 23:48:10)

#9 2011.02.04 14:11:30

jaszczomppoziomka
Użytkownik

Hiszpańska Inkwizycja napisał(-a):

parrotlarch napisał(-a):

azhag napisał(-a):

A-ha!

Master!

azhag napisał(-a):

( . . . )

A jak rozwiązujesz odmontowywanie? Czy czekasz i zakładasz że już wszystko się skopowiało z cache?

#10 2011.02.04 17:17:26

azhag
Dozorca
Fluxbox: 1.3.5

jaszczomppoziomka napisał(-a):

azhag napisał(-a):

( . . . )

A jak rozwiązujesz odmontowywanie? Czy czekasz i zakładasz że już wszystko się skopowiało z cache?

usbmount domyślnie montuje w trybie synchronicznym. Co jednakże mnie denerwowało, więc zmieniłem w konfigu na normalny, asynchroniczny (przy okazji dodając kilka innych opcji). Przed wyjęciem pena, po prostu wydaję polecenie sync.

Przy pmount po prostu odmontowuje się za pomocą pumount.

Dr Chandra, will I dream?
pogoda w conky :: wybierz jabbera :: polski portal debiana :: registered linux user #403712

#11 2011.02.04 18:59:07

jaszczomppoziomka
Użytkownik

http://wiki.archlinux.pl/Udev#Automatyc … .C5.84_USB
ja korzystam z tego rozwiązania od kiedy thunar odmówił montowania pendrive'ów. Ogólnie jest to lepsze bo nie musze otwierać thunara, aby otworzyć plik innym programem, tylko był problem z odmontowywaniem...
Dzięki za poradę smile .

#12 2012.12.10 12:00:05

dowoszek
Użytkownik
System: Debian Testing i Sid
Fluxbox:

azhag napisał(-a):

Przy pmount po prostu odmontowuje się za pomocą pumount.

Zainstalowałem ivman (korzysta to chyba również z pmount, bo automatycznie dodał przy instalacji). No i działa, tzn. montuje mi pendrive'a w pcmanfm, ale nie daje możliwości odmontowania. Czyli muszę za każdym razem wchodzić do konsoli i ręcznie odmontowywać przez pumount?

#13 2012.12.11 11:03:57

parrotlarch
pijak

Ja klikam na przycisk w workerze :p
Jest na forum poradnik o montowaniu sposobem windowsowym, że nie trzeba odmowntowywać, ale ja jakoś tego nie lubię.

#14 2012.12.11 11:53:36

dowoszek
Użytkownik
System: Debian Testing i Sid
Fluxbox:

Wykasowałem ivmana i montuję ręcznie pmount.

Stopka forum