Login Hasło

#1 2010.03.03 21:33:17

braun
Użytkownik
System: Ubuntu
Fluxbox: 1.1.1.1

Wersja Fluxboxa

Witam.
Jestem świeżym użytkownikiem linuxa i być może niektórzy stwierdzą, żę rzucam się na zbyt głęboką wodę kombinując z Fluxboxem.
Szukałem dużo w google i owszem, znalazłem parę opisów konfiguracji i dokumentację, ale:
1.)w zasadzie żadnej rzeczy opisanej w nich nie mam, mam dodatkową trudność wynikającą z zbraku managera okien we Fluxboxie (nie miałem zbytnio czasu przyzwyczaić się do konsoli)
2.)jak już mówiłem jestem początkujący, tak więc (z tego co zauważyłem) pojęcia takie jak choćby szczelina to dla mnie kosmos.

Do rzeczy:
-moim zapytaniem jest czy ktoś mógłby da linka do opisu instalacji jakiegokolwiek programu zarządzającego plikami we Fluxboxie 1.1.1
-czy ktoś mógłby mi wskazać jak znaleźć takie aplikacje jak manager dźwięku/logowania itp.

Oczywiście nie obrażę się jeśli ktoś nazwie mnie idiotą który nic nie wie o linuxie, ale doceniłbym gdyby uwzględniłby mój brak doświadczenia i po prostu powiedział mi, żebym dał sobie z tym spokój.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.

#2 2010.03.03 21:58:29

jaszczomppoziomka
Użytkownik

Re: Wersja Fluxboxa

ja bym ci polecał grupe xfce4:
thunar - pliki
terminal - terminal

logowanie slim
dzwiek alsamixer w konsoli + amixer i skróty klawiaturowe we fluxie

a co do instalacji to: jak zwie sie twoja dystrybucja i nie wierze że tych programów nie ma w repo

http://forum.fluxboxpl.org/viewtopic.php?id=494
jheszcze gdzies był temat o używanych programach ale sie schował i nie umiem znaleźć

Ostatnio edytowany przez jaszczomppoziomka (2010.03.03 22:10:24)

#3 2010.03.03 22:36:27

Minio
Electric Castle resident
System: Debian Testing
Fluxbox: Plasma 5.10.5 ;) (Fb 1.3.5)

braun napisał(-a):

-moim zapytaniem jest czy ktoś mógłby da linka do opisu instalacji jakiegokolwiek programu zarządzającego plikami we Fluxboxie 1.1.1

Fluxbox nie ma żadnego programu do instalacji jakiegokolwiek oprogramowania.

Instalacją programów zajmuje się menedżer pakietów który powinien się znajdować w Twojej dystrybucji Linuksa. Niestety nie napisałeś jakiej używasz, więc nie sposób Ci pomóc — menedżerów pakietów jest przynajmniej kilkanaście.

Napisz jakiej dystrybucji używasz to powiemy Ci co przeczytać i jak zainstalować nowe programy.

braun napisał(-a):

-czy ktoś mógłby mi wskazać jak znaleźć takie aplikacje jak manager dźwięku/logowania itp.

Myślę że dobrym źródłem może być google wink . Po wpisaniu odpowiedniej frazy znajdziesz np. wątki na forach poruszających te zagadnienia.

Chyba że masz wobec tych programów jakieś konkretne wymagania, ale wtedy najlepiej zrobisz zakładając nowe wątki z informacjami czego szukasz i czego oczekujesz.

Ja jako menedżera logowania używam standardowego /bin/login, zaś jeśli coś muszę zmienić z dźwiękiem (raczej rzadko) to alsamixer.

braun napisał(-a):

Oczywiście nie obrażę się jeśli ktoś nazwie mnie idiotą który nic nie wie o linuxie, ale doceniłbym gdyby uwzględniłby mój brak doświadczenia i po prostu powiedział mi, żebym dał sobie z tym spokój.

Nie wiem z jakiego forum, ale wyniosłeś bardzo traumatyczne doświadczenia wink .

Tutaj raczej nie wyzywamy ludzi, nawet jeśli zadają trywialne pytania. Potrzebujesz informacji z którymi nikt się nie rodzi i których nie uczą w szkołach — jest naturalne że czegoś nie wiesz, jeszcze. Nikt się z taką wiedzą nie rodzi — nawet Torvalds czy Stallman (tudzież Gates, z bardziej znanych) musieli się tego wszystkiego nauczyć. Oni — kiedyś tam, kiedy dopiero zaczynali — wiedzieli tyle samo co Ty, czyli nic smile .

Myślę że na tym forum nikt Cię nie zwyzywa. Na innych również nic podobnego Ci nie grozi tak długo jak będziesz zadawał precyzyjne pytania (oczywiście poziom precyzji również w pewnym stopniu zależy od wiedzy — trzeba naprawdę dużo wiedzieć żeby móc powiedzieć czego się nie wie). Jak znajdziesz dłuższą wolną chwilę, przeczytaj „Jak mądrze zadawać pytania?”.

#4 2010.03.03 22:39:21

azhag
Dozorca
Fluxbox: 1.3.5

braun napisał(-a):

braku managera okien we Fluxboxie

Niemożliwe, to akurat podstawowa cecha Fluxboksa. wink

Z dalszej części posta wnioskuję, że miałeś na myśli menedżera plików.

braun napisał(-a):

Niestety nie. Widzisz, wszystko zależy od tego jakiego systemu operacyjnego (dystrtybucji) używasz. Różne systemy używają różnych menedżerów oprogramowania.

Coś mi jednak mówi, że masz Ubuntu. W takim przypadku:

Kod:

sudo apt-get install pcmanfm

(niniejszym proponuję instalację PCManFM-a)

Dr Chandra, will I dream?
pogoda w conky :: wybierz jabbera :: polski portal debiana :: registered linux user #403712

#5 2010.03.04 15:56:39

braun
Użytkownik

Dzięki wszystkim za wsparcie i wyrozumiałość wink

Zainstalowałem thunara, wszystko działa, thx ^^

Co do wersji to znalazłem w sieci poradnik dotyczący instalacji idesk'a i fuh'a (Ten), celem włączenia obsługi pulpitu, i właśnie tu pojawił się problem - zauważyłem, że w plikach konfigurujących Fluxboxa mam napisane coś zupełnie odmiennego, stąd sądzę, że to jakaś inna wesja.

Ostatnio edytowany przez braun (2010.03.04 16:06:19)

#6 2010.03.04 17:13:22

ilin
Palacz
System: Debian Wheezy/Sid

Mialeś na myśli feha  to przeglądarka obrazków dzięki której uzyskujemy tapetę na pulpicie.

braun napisał(-a):

celem włączenia obsługi pulpitu, i właśnie tu pojawił się problem - zauważyłem, że w plikach konfigurujących Fluxboxa mam napisane coś zupełnie odmiennego, stąd sądzę, że to jakaś inna wesja.

Możesz bardziej konkretnie sprecyzować co masz za problem? Trudno coś z tej wypowiedzi wywnioskować.

#7 2010.03.04 17:40:55

braun
Użytkownik

Gdy zainstalowałem feh'a próbowałem skonfigurować go tak jak w tutorialu, ale gdy otworzyłem plik <init> nie miałem w nim tej linijki, ktora mialem zmodyfikowac w tutorialu (?)

#8 2010.03.04 18:25:43

azhag
Dozorca

1. Tapetę lepiej ustaw za pomocą fbstebg (nawiasem mówiąc to tylko pośrednik między fluxboksem a właściwymi programami do ustawiania tapety, m.in. feha).
2. Lepiej będzie skorzystać ze ~/.fluxbox/startup.

I tak: przed linią

Kod:

exec fluxbox

dodaj wpis:

Kod:

fbsetbg -l &

To będzie ustawiało ostatnio wybraną tapetę. Ponieważ jeszcze żadnej nie ustawiłeś, zrób to teraz:

Kod:

fbsetbg -f tapeta.png

Zostanie ona ustawiona oraz zapamiętana. Jak będziesz chciał ją zmienić, nie musisz edytować żadnego pliku — wystarczy, że ustawisz za pomocą fbsetbg nową.

Ostatnio edytowany przez azhag (2010.03.04 18:26:38)

pogoda w conky :: wybierz jabbera :: polski portal debiana :: registered linux user #403712

#9 2010.03.06 11:37:38

braun
Użytkownik

Nie wiem czy poprawnie szukałem, ale nie mogłem znaleźć tego pliku. U mnie fluxbox korzysta (chyba) z katalogu ze sciezki  $ etc/x11/fluxbox
Pliki jakie tam znalazłem to:
-apps
-fluxbox-menu
-fluxbox.menu-user
-init
-keys
-menudefs.hook
-overlay
-system.fluxbox-menu
-window.menu

#10 2010.03.06 12:55:22

jaszczomppoziomka
Użytkownik

to znaczy że nie masz w home
~/.fluxbox
w etc powinny byc tylko przykładowe pliki, które flux powinien sobie skopiowac przy pierwszym uruchomieniu

#11 2010.03.06 14:58:47

azhag
Dozorca

hm, w jaki sposób logujesz się do Fluxboksa?

Jaki system masz?

#12 2010.03.06 15:00:19

braun
Użytkownik

Ok, znalazłem ~/.fluxboxw home w ukrytych plikach w home
Zmieniłem odpowiednia komende.
Gdy próbuję zmienić tapetę tmy poleceniem z terminala wyskakuje mi coś takiego
http://img130.imageshack.us/img130/1536 … ranunb.png

Z góry dzięki za cierpliwość.

Ostatnio edytowany przez braun (2010.03.06 15:00:52)

#13 2010.03.06 15:19:44

ilin
Palacz

Daj najpierw z roota najlepiej

Kod:

chmod 777 /home/andy/Pulpit/House.png

Potem jeszcze raz spróbuj ustawić.

#14 2010.03.06 19:42:17

braun
Użytkownik

http://img710.imageshack.us/img710/55/zrzutekranux.png

Przejrzałem ten temat ze względu na podobne komunikaty:
https://www.linuxquestions.org/question … ox-535198/
i (z tego co rozumiem) okazało się, że problemem było nieobsługiwanie formatu jpg
Próbowałem coś z tymi poleceniami, ale bez skutku.

Ostatnio edytowany przez braun (2010.03.06 19:47:04)

#15 2010.03.06 20:32:35

ilin
Palacz

Obsługuje zarówno png jak i jpeg.

Pokaż

Kod:

fluxbox -info

Kiedyś taki komunikat miałem jak nie miałem feha zainstalowanego.

Spróbuj użyć innego obrazka i z domowego a nie z pulpitu bo jusz kiedys spotkalem się z jakimis dziwnymi uprawnieniami na pulpicie.

Po tych krzaczkach w terminalu ciężko coś wywnioskować.

#16 2010.03.07 13:01:11

braun
Użytkownik

fluxbox -info :
http://img10.imageshack.us/img10/5296/z … anu1cb.png

Feha mam na pewno, bo mogę nim otwierać obrazy z menu uruchamianego ppm

Nawet jeśli wejdę w odpowiednie foldery z terminala i widzę w thunarze, że tapeta się tam zanjduje to program tego nie widzi (nota bene dodaje mi 2 dziwne pliki z krzaczkami, kiedy spróbuję ustawić tapetę, to samo dzieje się jeśli tapeta jest w katalogu /home/)

http://img96.imageshack.us/img96/6008/zrzutekranudg.png

Wziąłem się za lekturę manuala feh'a. Użyłem komendy "feh --bg-scale /tapeta/" i działa tak, jak powinno ^^
Dzięki wszystkim za pomoc.

Ostatnio edytowany przez braun (2010.03.07 13:20:06)

#17 2010.03.07 14:09:49

azhag
Dozorca

Być może fbsetbg nie korzysta z feha? Każ mu zmienić właśnie na niego (-u feh):

Kod:

fbsetbg -u feh -f tapeta.png

#18 2010.03.07 14:47:33

braun
Użytkownik

fbsetbg -u feh -f tapeta.png

Tak, to też działa. Czy wynika z tego jakaś ewentualna różnica (poza zapisaem ofc)?

#19 2010.03.07 16:38:28

azhag
Dozorca

Chodzi o to, że fbsetbg jest pośrednikiem do prawdziwego programu do ustawiania tapet. Widocznie wcześniej korzystał z innego. Za pomocą -u feh kazałeś mu użyć feha właśnie (wystarczy flagę podać tylko raz — zapisze sobie te ustawienia).

Stopka forum