Login Hasło

#26 2007.01.08 22:11:44

Robol
Użytkownik
System:
Fluxbox:

Re: dłużej o portalu ;)

IMHO jak komuś zależy na treści (a tutaj jest jej dużo i będzie jeszcze więcej) to chyba wytrzyma te kilka chwil na takim poratalu bez grafiki.

Dla mnie najważniejsza jest estetyka strony i jej treść. Jeżeli nie ma któregoś z tych czynników to raczej krótko siedze na takiej stronie.

#27 2007.01.08 22:18:10

endel
Moderator
System: Archlinux
Fluxbox:

Azhag, Cox troche racji ma - jasne ze portal bedzie nalezec do spolecznosci i wszyscy bedziemy portal zapelniac. Ale wzgledem wyboru CMS kieruj sie tez tym w czym czujesz sie dobrze - chocby mial to byc Punal.

Mysle, ze nikt nie bedzie krytykowal Twojego wyboru (poprzedzonego powyzsza dyskusja i ankieta), chocby cos sie pierdzielilo w przyszlosci wink Przynajmniej z mojej strony masz takie zapewnienie.

I need some sleep

#28 2007.01.08 22:22:23

zielony
Użytkownik

to fluxboks tu się nie ma co spierdzielić... ;-) big_smile
a tak swoją drogą to sonda by się przydała jak już kilka do obejrzenia przygotujecie..

Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
Debian Users Gang | Mój Lepszy Świat | UnixyPL

#29 2007.01.10 10:13:55

azhag
Dozorca
System: Debian Testing
Fluxbox: 1.3.5

Miało nie być więcej testów, ale skoro mowa o wiki, to może DokuWiki? Głównie ze względu na to:
http://www.punres.org/desc.php?pid=68

PostNuke zainstalowany, wstępnie zrobił na mnie pozytywne wrażenie, teraz muszę go podszlifować.
http://postnuke.fluxboxpl.org

Ostatnio edytowany przez azhag (2007.01.10 10:14:56)

Dr Chandra, will I dream?
pogoda w conky :: wybierz jabbera :: polski portal debiana :: registered linux user #403712

#30 2007.01.10 20:58:27

ArteK
Dreamer
System: FreeBSD 10.1-RELEASE
Fluxbox: 1.3.6

Ja nadal obstaję przy Wordpress'ie ale tak na prawdę nie mam pojęcia jak wygląda administracja danym systemem portalowym. Wiem, że cały ten "cyrk" jest robiony dla userów ale chyba rzeczywiście ważne aby admin dobrze się czuł, w tym czym zarządza. Wybierz azhag Swoich faworytów i wtedy możemy jeszcze podyskutować smile.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing - Edmund Burke
Portal użytkowników Fluxboksa
/? - prawie jak man

#31 2007.02.02 12:46:05

azhag
Dozorca

A więc wybrane zostało MediaWiki, chciałbym jeszcze żebyście się ustosunkowali do kilku rzeczy:

1. Licencja: Podczas instalacji można wybrać licencję na jakiej publikowana jest treść w wiki:
- GNU FDL
- Creative Commons
- brak
Co wybieramy? Ideologicznie GNU FDL czy odrobinę zachowawczo CC? Brak informacji o licencji uważam za niezbyt rozważne (oczywiście przy informacji o licencji byłaby uwaga "chyba, że zaznaczono inaczej")

2. Logo: w PunBB domyślnie graficznego loga nie ma, w MW domyślnie jest. Jak załatwiamy tę sprawę - czy z Wiki usuwamy logo, czy dodajemy do forum? (Jeżeli decydujemy się na logo to grafik poszukiwany. ;])

3. Edytowanie stron. Minio sugeruje takie rozwiązanie, żeby edytować mogły wyłącznie osoby zarejestrowane, ja mam inną propozycję:
nie będzie ustawionej odgórnej blokady edycji stron, aczkolwiek wszystkie artykuły będą zablokowane przed edycją ręcznie (dzieki temu osoby niezarejestrowane będą mogły dodawać komentarze, zwracać uwagę na błędy, nieścisłości w Dyskusjach do danych artykułów).
MediaWiki umożliwia łatwą kontrolę nad tym co/kiedy/przez kogo jest edytowane, więc myślę, że damy radę zapanować nad tym całym "bałaganem".
Na całkowite zezwolenie edytowania każdej strony (prawie - kluczowe jak główna, konfiguracyjne, etc. będą zablokowane, ale to chyba oczywiste ;]) bym się nie decydował (przynajmniej teraz - jak serwis się rozrośnie, a my opanujemy prowadzenie takiego wiki, to można będzie rozważyć ten pomysł).

4. Interfejs - szukam osoby, która ma pojęcie o grafice na www. Chodzi o odpowiednie zintegrowanie interfejsów wiki i forum. Przy okazji można będzie zmienić (oczywiście jeżeli chcemy) domyślną skórkę forum (którą, jak mówiłem, ustawiłem wg własnego widzimisie tongue).

Narazie to chyba wszystko co mi przychodzi do głowy, teraz czas wracać do pracy. Byle do fajrantu. wink

pogoda w conky :: wybierz jabbera :: polski portal debiana :: registered linux user #403712

#32 2007.02.02 15:03:59

Minio
Electric Castle resident
Fluxbox: Plasma 5.10.5 ;) (Fb 1.3.5)

1
Kiedyś lepiej pamiętałem te wszystkie zależności w różnych licencjach. I powiem jedno - GNU FDL (w ogóle licencje GNU) są strasznie restrykcyjne. Restrykcyjne pod wzgledem "zachowania wolności".  Osobiście mi się to nie podoba, gdyż dla mnie prawdziwa wolność daje mi także prawo do wykorzystania czyjejś pracy w mojej i nie oznacza to, że muszę wszystkim dawać możliwośc modyfikowania mojej pracy wedle czyjegoś widzimisię.
Osobiście byłbym za CC-Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5/pl/deed.pl).

2.
Hm, a nie można tak, żeby na forum nie było logo a na Wiki było (takie jak teraz).
ALE jeżeli uda nam sie stworzyć taki styl, aby był względnie podobny do stylu forum - z miłą chęcią pozbęde się loga wink .

3.

azhag napisał(-a):

nie będzie ustawionej odgórnej blokady edycji stron, aczkolwiek wszystkie artykuły będą zablokowane przed edycją ręcznie (dzieki temu osoby niezarejestrowane będą mogły dodawać komentarze, zwracać uwagę na błędy, nieścisłości w Dyskusjach do danych artykułów).

Nie widzę tutaj niezgodności z moją sugestią wink .
Mi chodzi tylko o to, żeby byle kto nie mógł edytować artykułów i innych treści przez nas napisanych. Komentowac czy dyskutować (chociaż to też jest opcja raczej tylko dla autorów) o danym materiale sobie mogą, nie widzę przeszkód. Portale oparte o wiki głównie czytam, więc w ogóle zapomniałem o tych opcjach wcześniej.

#33 2007.02.02 17:57:00

Robol
Użytkownik
System:
Fluxbox:

1. IMHO admin powinien sam zadbać o takie szczegóły i wziąść na siebię tą odpowiedzialność, w przeciwnym wypadku powinien być jeszcze zwerbowany jeden człowiek do adminowania.

2. Jestem materialistą, dlatego licencja Beerware najbardziej mi odpowiada.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Beerware

3. Powinno się iść za ciosem, i jeżeli forum jest na punbb to portal też powienien być na podobnym skrypcie. W przeciwnym wypadku jest to po prostu głupie marnowanie czasu na integracje obu skryptów.

4. Nie rozumiem pojęcia layout forum. Przecież na forum można wybierać z pośród chyba 20 styli. Który jest ten podstawowy?

#34 2007.02.02 18:29:36

azhag
Dozorca

Robol napisał(-a):

1. IMHO admin powinien sam zadbać o takie szczegóły i wziąść na siebię tą odpowiedzialność, w przeciwnym wypadku powinien być jeszcze zwerbowany jeden człowiek do adminowania.

Tymczasem admin woli się skonsultować z resztą społeczności, żeby uniknąć sytuację, w której podejmie decyzję, która bedzie niepopularna.
A jeżeli admin na czymś się nie zna to woli kogoś z owej społeczności poprosić o pomoc, żeby nie odkrywać koła na nowo.

Robol napisał(-a):

2. Jestem materialistą, dlatego licencja Beerware najbardziej mi odpowiada.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Beerware

Licencję Beerware traktuję raczej w formie, przyznaję dobrego, żartu. Poza tym dotyczy ona oprogramowania. wink

Robol napisał(-a):

3. Powinno się iść za ciosem, i jeżeli forum jest na punbb to portal też powienien być na podobnym skrypcie. W przeciwnym wypadku jest to po prostu głupie marnowanie czasu na integracje obu skryptów.

Zawsze trzeba trochę czasu stracić, raz traci się go na integrację wizualną, drugi raz na wprowadzanie pewnych funkcjonalności na siłę. Jeśli nie chce się głupio tracić czasu to najlepiej nie zabierać się za nic.

Robol napisał(-a):

4. Nie rozumiem pojęcia layout forum. Przecież na forum można wybierać z pośród chyba 20 styli. Który jest ten podstawowy?

Ten, który jest domyślny, który widzą wszyscy, dopóki się nie zarejestrują, zalogują i zmienią w profilu na inny.

#35 2007.02.02 20:58:02

endel
Moderator
System: Archlinux
Fluxbox:

1. Tez jestem za licencją Creative Commons - Attribution, chodzi tylko o uznanie autorstwa, zamieszczenie jakiejs adnotacji - kto jest autorem zrodlowej wersji, skad ona pochodzi.

2. Proponuje dodac logo do forum.

3. Dobry pomysl na teraz, zachowawczo - a w przyszlosci zobaczymy.

4. Proponuje zrobic sonde na domyslny temat forum (sa jeszcze jakies inne poza dostepnymi?) i layout portalu dostosowac do wybranego tematu..

I need some sleep

#36 2007.02.03 12:49:56

azhag
Dozorca

OK, przyjmujemy licencję CC. Tylko do uznania autorstwa dorzuciłbym jeszcze użycie niekomercyjne (http://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.5/deed.pl), nie byłbym zbyt szcześliwy jakby ktoś zechciał zarabiać na naszej pracy bez zgody (nawet podając autora).
Wprawdzie nie sądzę żeby powstała jakaś książka poswięcona Fluxboksowi czy cokolwiek podobnego, ale może lepiej się ubezpieczyć.

Jak tylko się ogarnę to zainstaluję wiki, rozejrzę się jeszcze za jakimiś stylami do forum i zrobię ankietę.

Ostatnio edytowany przez azhag (2007.02.03 12:52:09)

#37 2007.02.03 21:42:47

cox
lama nie użytkownik
System: Debian Sid

podoba mi sie takie podejscie juz powoli sie dzieje cokolwiek w temacie smile

Registered Linux User #444209, powered by:
';:Home:;.  .;:Debian:;.  .;:Opera:;.  .;:Fluxbox:;.  .;:Irssi:;.  .;:EKG:;.

#38 2007.02.04 11:48:08

azhag
Dozorca

Wiki zainstalowane, prawie skonfigurowane (jeden zgrzyt, niestety dość poważny, będę musiał się skontaktować z adminem serwera), powoli zapełnia się treścią.

Jak już będzie jakoś to wyglądało (chyba już jutro, może nawet dziś :]) to dodam www.fluxboxpl.org do menu na forum. Myślę, że można się powoli rejestrować i przenosić odpowiednie rzeczy na portal.

----

Kilka uwag formalnych:
- na dole stronie edycji znajduje się link Pomoc w edycji, w którym proponuję zebrać "ściągę" o składni wiki. Na tej stronie będziemy zamieszczali gotowe przykłady, ewentualne pytania jak coś zrobić zadajemy na stronie Dyskusji.
- proponuję przyjąć konwencję pisania tekstów, np. nazwy plików otaczamy takim tagiem, listingi ("kody") innym, etc. Link do strony opisującej tę konwencję bedzie na stronie, o której pisałem wyżej.
- osoby zarejestrowane mogą edytować teksty, ale żeby uniknąć bałaganu proponuję przyjąć, że nie zmieniamy drastycznie obcych tekstów. Jeżeli zauważymy jakiś błąd, mamy uwagę, że warto wspomnieć o jakiejś opcji to piszemy o tym w Dyskusji. Z drobnymi błędami, np. ortograficznymi, literówkami, lekkimi szlifami stylistyki nie ma co się szczypać w Dyskusji tylko poprawiamy od razu.
- podpisujemy teksty, autor oraz czytelnik mają swoje prawa wink

jak ktoś ma jakieś komentarze to śmiało wink

Ostatnio edytowany przez azhag (2007.02.04 11:49:26)

#39 2007.02.06 09:01:09

ArteK
Dreamer
System: FreeBSD 10.1-RELEASE
Fluxbox: 1.3.6

Fajnie, że wszystko ruszyło na MediaWiki to raz, dwa to jakoś nie za bardzo się łapie co, jak i gdzie ale to pewnie przyjdzie z czasem smile. I jeszcze chyba najważniejsze - gdybym chciał napisać jakieś howto, artykuł lub coś w ten deseń to zwyczajnie nie widzę takiej opcji smile.

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing - Edmund Burke
Portal użytkowników Fluxboksa
/? - prawie jak man

#40 2007.02.06 09:33:46

azhag
Dozorca

Dziś postaram się napisać krótką instrukcję co, jak i gdzie (miałem to zrobić wczoraj, niestety zmogła mnie choroba).

Narazie odpowiem na tę najważniejszą kwestię: aby utworzyć artykuł o, dajmy na to, bułce z szynką (;]):
1. Wpisujesz w wyszukiwarce "Bułka z szynką", klikasz przejdź - przechodzi do strony, która mówi, że takiego artykułu nie ma i możesz go utworzyć.
2. W pasku adresu wpisujesz: fluxboxpl.org/portal/Bułka_z_szynką - przechodzi do strony mówiącej "nie ma takiego artykułu, możesz go utworzyć".

Voila.

Dopisek: jak komuś zależy żeby nick był z małej litery to proszę się rejestrować jako np. .azhag (MW zmienia na siłę pierwszą literę na wielką)

Ostatnio edytowany przez azhag (2007.02.06 09:43:27)

#41 2007.02.15 09:50:34

MG_Peter
Użytkownik

moja propozycja - stworzyć jakieś "newsy" czy coś w tym stylu. Może niekoniecznie informować od razu o każdym nowym arcie, ale fajnie by było, żeby po stronie głównej było widać, że coś się dzieje. W sumie, to można też dorzucić tabelkę "ostatnio dodane" na stronie głównej...

#42 2007.02.22 10:44:19

azhag
Dozorca

Minio przerobił skórkę MediaWiki na wzór domyślnej skórki z forum, moim zdaniem należą mu się wielkie brawa. Jeszcze jest kilka rzeczy do doszlifowania, ale to drobne szczegóły.

(Oczywiście IE fantastycznie pokaleczył jego starania; a że IE w naszym serwisie mało kto używa, zupelnie to olaliśmy, dodałem tylko infobar informujący o niedoskonałości tej przeglądarki).

Skórkę Black ustawiłem już jako domyślną na portalu (kto zarejestrował się wcześniej ma ustawioną wcześniej domyślną MonoBook, można zmienić w moje preferencje > skórka). Powoli kończę formalne teksty na portalu, myślę, że w piątek/sobotę będzie można oficjalnie ogłosić światu istnienie FluxboxPL.org. W związku z tym w weekend spodziewany będzie zwiększony ruch, proszę o cierpliwość przy włączaniu strony - nie wiem jak serwer się zachowa. smile

----

MG_Peter: na głównej w moim zamierzeniu miały być:
- krótki opis Fluksa (+ ew. link do dłuższego opisu, jeśli ktoś się pokusi)
- Wiadomości ze świata FLOSS i życia serwisu (narazie tylko to marnie wygląda, bo jest tylko jeden news ;])

Jeżeli chodzi o tabelkę: coś postaram się wymyślić, jakby co są http://fluxboxpl.org/portal/Specjalna:Newpages i http://fluxboxpl.org/portal/Specjalna:Recentchanges

Ponadto chciałbym (nie wiem czy mi wyjdzie, jest jakiś mod, który może by się dało w ten sposób przerobić) na forum dorobić funkcję, która będzie przerabiała link do portalu

Kod:

http://fluxboxpl.org/portal/Szybkie_wyłączanie_komputera_we_Fluxboksie

na

Kod:

[url=http://fluxboxpl.org/portal/Szybkie_wyłączanie_komputera_we_Fluxboksie]Szybkie_wyłączanie_komputera_we_Fluxboksie[/url]

#43 2007.02.22 21:21:42

Minio
Electric Castle resident
Fluxbox: Plasma 5.10.5 ;) (Fb 1.3.5)

Parę słów:
Jeżeli ktos znajdzie błąd, gryzące się ze sobą elementy etc. - niech pisze (mail, GG, Jabber, PM) gdzie i co. Zawsze można poprawić wink .
Mile widziane propozycje, jak dany element powinien wyglądac, gdyż osobiście gustu nie posiadam.

Stopka forum