Login Hasło

#1 2008.09.16 10:07:40

altar
Nowy użytkownik

Co to sa style GTK

witam,

po 1 jestem nowy wiec witam wszystkich.

no i mam pytanie, jestem nowym uzytkownikiem linuxa i nie nie wiem nic na jego temat, stad moje pytanie co to sa style GTK i czym roznia sie od innych?

i jeszcze tak na marginesie, jak sprawdzic jaka dystrybucje linuxa mam zainstalowana?

#2 2008.09.16 15:10:31

kurcze
Użytkownik

Re: Co to sa style GTK

Style GTK to style dla GUI (interfejs użytkownika) opartego o biblioteki GTK. Pisząc prościej (ale mniej ściśle) są to style powiązane z GNOME. Jeszcze prościej: to cały ten shit, który nie jest QT wink. Żeby sprawdzić dystrybucję wpisz w terminalu "uname -a"

H. L. Mencken's Law: Those who can - do. Those who can't - teach.
Martin's Extension: Those who cannot teach - administrate. (Pozdro dla admina ;>)

#3 2008.09.16 15:13:45

altar
Nowy użytkownik

a QT to jest....... ?

uname -a wyswietlil mi ze mam linuxa smile wersje kernela i jakies daty, a jak dowiedziec sie jaka mam dystrybucje, tzn ja wiem ze mam debiana, ale jak to sprawdzic, jakbym np chcial wiedziec na innym kompie

#4 2008.09.16 15:24:18

kurcze
Użytkownik

Dziwne.. bo u mnie uname -a wyswietla nazwe systemu:

Kod:

kurcze@debian:~$ uname -a
Linux debian 2.6.25-2-686 #1 SMP Fri Jul 18 17:46:56 UTC 2008 i686 GNU/Linux

Debian

spróbuj uname -n

A QT to są właśnie te drugie biblioteki używane do GUI w linuxie. Te związane z KDE.

Ostatnio edytowany przez kurcze (2008.09.16 15:25:58)

Martin's Extension: Those who cannot teach - administrate. (Pozdro dla admina ;>)

#5 2008.09.16 15:35:33

altar
Nowy użytkownik

to nie nazwe systemu Ci wyswietla, tylko te nazwe co podawales podczas instalacji, domyslnie jest debian smile

#6 2008.09.16 16:02:56

kurcze
Użytkownik

lol faktycznie.. musi byc jakis inny sposob

#7 2008.09.16 17:00:07

Minio
Electric Castle resident
System: Debian Testing
Fluxbox: Plasma 5.10.5 ;) (Fb 1.3.5)

Wyręczę azhaga:
GTK != GNOME a QT != KDE.
To nie QT jest związane z KDE, tylko KDE z QT.

Odpowiadając na pytania OP. Liczyłem że ktoś inny to zrobi, ale —
GTK to biblioteka wykorzystywana do rysowania graficznych interfejsów użytkownika. Generalnie to bardzo techniczna sprawa, ale póki nie jesteś twórcą oprogramowania większość z jej aspektów zupełnie Cię nie interesuje. To, co musisz wiedzieć to to, że programy wykorzystujące tę samą bibliotekę wyglądają podobnie i ładnie się ze sobą komponują.

Styl to inaczej motyw (ang. „theme”). Zmiana stylu wpływa na wygląd wszystkich aplikacji korzystających z danej biblioteki graficznej. W ten sposób można w łatwy sposób utrzymać spójność wyglądu całego środowiska graficznego (oczywiście tak długo, jak tworzą je aplikacje korzystające z jednej tylko biblioteki graficznej). Możesz pomyśleć o tym jak o skórkach dla programów znanych z Windowsa — tylko skórkach działających globalnie, dla wielu programów (zamiast jednego). Mam nadzieję ta analogia okaże się pomocna.

kurcze napisał(-a):

A QT to są właśnie te drugie biblioteki używane do GUI w linuxie. Te związane z KDE.

Chciałbym sprostować tę opinię, gdyż jest ona całkowicie nieprawdziwa.
QT oraz GTK to dwie najpopularniejsze biblioteki do rysowania interfejsów graficznych, ale wcale nie jedyne.
Warto pamiętać, że również serwer X dostarcza bbliotekę do łatwiejszego rysowania interfejsów, jednak efekt jej użycia przestał być zadowalający gdy ja ledwie sięgałem głową ponad stół. Niedługo później przez krótki okres czasu popularnością cieszył się Tk, używany zazwyczaj w duecie z językiem skryptowym Tcl (stąd mówi się o Tcl/Tk).

Także Java wykorzystuje własne biblioteki do rysowania elementów interfejsu. Podobnie wszystkim znany Firefox do rysowania wnętrza okna korzysta z własnego silnika Gecko obsługującego wymyślony specjalnie na te potrzeby, oparty o XML, język znaczników XUL.

Działając w terminalu również mozna stworzyć GUI, a to za sprawą biblioteki ncurses. Mniej wymagającym programistom wystarczyć może prostsza biblioteka dialog (korzysta się z niej wydając polecenie make menuconfig podczas kompilacji jądra).

To by było na tyle. Mam nadzieję rozjaśniłem Ci trochę temat. Jeżeli czegoś dalej nie rozumiesz — pytaj.

Jeżeli chodzi o Twoje drugie pytanie:
nie istnieje ogólny sposób na sprawdzenie z jaką dystrybucją masz do czynienia. Można to z pewnym prawdopodobieństwem wnioskować po dostępnym menedżerze pakietów, ich formacie (najpopularniejsze są RPM i DEB, ale niektóre dystrybucje, np. Slackware czy Arch, korzystają z własnego formatu), położeniu kluczowych plików konfiguracyjnych etc. Oczywiście pod warunkiem, że ma się dostęp do całego systemu. Jedyna pewna wiedza w tym temacie brzmi: jeżeli administrator rzetelnie ukryje nazwę dystrybucji, nie ma siły by użytkownik ją poznał.

Niemniej w wielu przypadkach, gdy administrator nazwy dystrybucji ukryć wcale nie chciał, wystarcza

Kod:

cat /etc/issue

Wiele dystrybucji (zwłaszcza pochodne Red Hata) dostarcza plik o nazwie /etc/release lub /etc/nazwa_dystrybucji-release. Warto zacząć od:

Kod:

ls /etc/ |grep -i release

W Debianopodobnych w zamian jest /etc/debian_version (ALE: szybki gugiel stwierdził, że w Ubuntu nie zadali sobie trudu by zmienić nazwę tego pliku, w dodatku jego treść jest na tyle ogólna, że właściwie nic nie mówi o tym z jakiej dystrybucji się korzysta).
Wiedząc z jakiego menedżera pakietów korzysta system, można zajrzeć do jego plików konfiguracyjnych. Np. /etc/apt/sources.list dla apt-get/aptitude.

Ale jak pisałem wcześniej — to wszystko są dane niepewne tak pod względem autentyczności jak i dostępności. Nie istnieje w 100% skuteczna metoda.

#8 2008.09.16 17:19:51

azhag
Dozorca
Fluxbox: 1.3.5

Minio napisał(-a):

Wyręczę azhaga:
GTK != GNOME a QT != KDE.
To nie QT jest związane z KDE, tylko KDE z QT.

Dziękuję wink

Minio napisał(-a):

Działając w terminalu również mozna stworzyć GUI, a to za sprawą biblioteki ncurses. Mniej wymagającym programistom wystarczyć może prostsza biblioteka dialog (korzysta się z niej wydając polecenie make menuconfig podczas kompilacji jądra).

dialog to to nie tyle inna biblioteka do rysowania interfejsu, co prosty interfejs do ncurses.
Oprócz ncurses jest też newt. Ma też swój prosty interfejs — whiptail. W użyciu b. podobny do dialoga, tylko mniej rozwinięty. Imho dużo ładniejszy. smile

Dopisek (ponieważ Minio był zawiedziony, że byłem łagodny ;]):
...głupcze!

Ostatnio edytowany przez azhag (2008.09.16 17:31:28)

Dr Chandra, will I dream?
pogoda w conky :: wybierz jabbera :: polski portal debiana :: registered linux user #403712

#9 2008.09.16 17:41:46

Minio
Electric Castle resident
Fluxbox: Plasma 5.10.5 ;) (Fb 1.3.5)

azhag napisał(-a):

dialog to to nie tyle inna biblioteka do rysowania interfejsu, co prosty interfejs do ncurses.
Oprócz ncurses jest też newt. Ma też swój prosty interfejs — whiptail. W użyciu b. podobny do dialoga, tylko mniej rozwinięty. Imho dużo ładniejszy. smile

Nie będę się spierał. To Ty tutaj jesteś ekspertem od CLI smile .

#10 2008.09.17 11:46:26

kurcze
Użytkownik

Wow.. Cieszę się, że sprowokowałem taką rzetelną odpowiedź big_smile. Dobrze, że nikt nie wyskoczył z takimi wynalazkami jak wxWidgets wink.

Stopka forum