Login Hasło

#1 2014.06.26 16:38:54

kris42
Użytkownik

Zmiana rozmiaru okna od góry i z boków

Witam
Czy we Fluxboxie jest możliwa zmiana rozmiaru (pociągając myszką za krawędź) okna po bokach i od góry okna?
Szczerze mówiąc, jest to poważne ograniczenie w pracy z oknami, bo czasem jest tak, że okno nie mieści się na ekranie i jedyne co można zrobić to zamknąć okno smile
W Openboxie o ile wiem można ze wszystkich stron okno skalować.

Czy można ustawić/poszerzyć obszar chwytania za krawędź?(czy jakikolwiek menedżer okien ma taką opcję?)

Kolejna sprawa: Da się ustawić Fluxboxa tak, by okna maksymalizowały się również po kliknięciu w belkę?
To by bardzo przyśpieszyło pracę.

#2 2014.06.27 07:59:09

numer_inaczej
Użytkownik
System: Gentoo Linux
Fluxbox: 1.3.2

Re: Zmiana rozmiaru okna od góry i z boków

Minimalizowanie okna, za np dwukrotnym kliknięciem prawym przyciskiem myszy - edytuj '/home/kris42/.fluxbox/keys`

Kod:

OnTitlebar Double Mouse1 :minimize

Co do zmniejszania rozmiaru okien - w narożnikach są uchwyty, na które jeśli najechać - można z włączonym lewym przyciskiem myszy zmieniać rozmiar okna.
To raz.
Dwa - z wciśniętym lewym altem i prawym przyciskiem myszy - znajdując się w dowolnym miejscu ekranu kursorem również można zmieniać rozmiar okna.

Warto poświęcić plikowi keys więcej uwagi i można powyższe jak i inne robić między innymi skrótami klawiszy myszy. `fluxbox -list-commands' wyświetli listę komend które można wykorzystać.

Ostatnio edytowany przez numer_inaczej (2014.06.27 08:02:32)

http://www.gentoo.org/images/gentoo-badge.png

#3 2014.06.27 16:57:01

kris42
Użytkownik

Ja mam uchwyty tylko w dolnych narożnikach, (a nie zawsze jest do nich dostęp). Po bokach i od góry nie mam.
Czyli jeśli dodam drugą linijkę w pliku keys "OnTitlebar Double Mouse1" i wpiszę maximize, to po kliknięciu w belkę okna zmaksymalizuje mi się ono?
Co oznacza mouse1? Można do lewego przypisać maksymalizowanie?
O alt+ppm nie wiedziałem.Niebawem przetestuję (na razie jestem na Windows). Ale czy wtedy mogę zmieniać rozmiar danego boku okna?

Co do skrótów klawiatury, to nie chcę przesadzać z ich ilością. Przydają się do szybkiego dostępu do aplikacji, które są głębiej ukryte i niektórych akcji, ale coś takiego jak rozmiar okna powinno dać się myszką zmieniać.

A co z tym ustawieniem obszaru chwytania? W linuksach jest z tym problem. Bardzo trzeba celować myszką by uchwycić za bok okna. Z narożnikami jest już nieco lepiej ale też bym to zmienił.
Czytałem gdzieś o skrócie włączającym chwytanie ale tylko za dolne narożniki. Poza tym jest to pewne utrudnienie.
Wymaga nieco więcej czasu.

#4 2014.06.27 17:35:01

numer_inaczej
Użytkownik

maximizewindow - powinno zmaksymalizować okno.
alt+ppm pozwoli na zmianę rozmiaru od dolnego prawego rogu (wysokość i szerokość)
Obszar chwytania, jego wielkość w dolnym narożniku jest zależny od stylu którego używasz. Jeśli Ci się jakiś podoba to można zwiększyć wartość

Kod:

window.handleWidth:                3

w pliku /home/kris42/.fluxbox/styles/nazwa_stylu/theme.cfg.

Przyznam się szczerze, że nie pamiętam skąd pochodzi Mouse1 - przejrzyj mana, może tam coś jest.
O ile mnie pamięć nie myli możesz chyba użyć skrótu jaki ci przedstawi `xbindkeys -mk' lub xev.

#5 2014.06.27 17:45:59

kris42
Użytkownik

Ok dzięki wielkie. Tylko, że interesuje mnie też jak uaktywnić uchwyty boków i góry okien.
Tam się u mnie nie pojawiają uchwyty. Da się to zrobić?

Piszesz o zmianie obszaru chwytania dolnych narożników czy jednego narożnika?
A co z chwytaniem za górne i boczne krawędzie okien?
O ile da się je uaktywnić, bo ja ich nie mam i w tym cały problem.

Aha. Nie odpowiedziałeś czy można maksymalizację z belki przypisywać do dowolnego klawisza myszy?
Stąd moje pytanie o mouse1.

EDIT:
Super opcja z tym lewym altem i ppm (właśnie testuję). Można skalować okna ze wszystkich stron(uaktywniają się górne narożniki).W zasadzie to mi powinno wystarczyć jeśli chodzi o skalowanie okien. Tylko o tym alt muszę pamiętać.
Jeszcze muszę tylko zrobić tak by mi się okna maksymalizowały po kliknięciu w belkę i będzie super.

A co do zwiększenia obszaru chwytania za krawędzie, to chodziło mi o coś innego.
Powiększa się pasek u dołu okna i przy większych wartościach nie ma to sensu.
Zostanę raczej przy metodzie alt+ppm.

Ostatnio edytowany przez kris42 (2014.06.28 00:35:51)

#6 2014.06.28 11:59:43

numer_inaczej
Użytkownik

Tak, można do dowolnego klawisza myszki podpiąć tą maksymalizację (Ja skaluję nawet procesor myszką).
Nie pamiętam który klawisz jak się nazywa i jak jest opisany - sprawdź empirycznie lub w manie.

A ten alt+ppm to funkcja X`ów chyba, nie samego fluxboxa. Pod innymi menedżerami też powinna działać (ja tylko z tego korzystam).

#7 2014.06.29 02:50:28

kris42
Użytkownik

Baardzo użyteczna opcja to skalowanie z altem. Jestem bardzo z niej zadowolony smile
Tyle, że we fluxboxie jest ona niezbędna, bo jak już pisałem nie ma chwytania za boki i za górę okna a w innych menadżerach to standard. Choć teraz nie będzie mi się chciało celować myszką
w krawędzie.

Ostatnio edytowany przez kris42 (2014.06.29 02:51:51)

Stopka forum