Login Hasło

#1 2006.11.22 21:21:58

zielony
Użytkownik

Novell i Windows

Ostatnio w wielu miejscach pojawiają się ciekawostki na temat tego wielkiego połączenia które nastąpiło. Większość uważa że to z plusem dla Linuksa ja tak wcale nie uważam nie wiem czemu, ale nie podoba mi się to ( wew. odczucie ). Zaciekawiło mnie kilka wątków jeden z nich na przykład mówi że kod źródłowy jądra linuks został zapożyczony z windowsa NT ( twierdzi tak niejaki pan Ballmer ). Jakie widzicie zalety tego połączenia ? Ja przyznam się żadnych.

Tu linki do przejrzenia :
In English
Coś po Polsku

Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
Debian Users Gang | Mój Lepszy Świat | UnixyPL

#2 2006.11.22 21:56:32

endel
Moderator
System: Archlinux
Fluxbox:

Re: Novell i Windows

Ballmer - stara gwardia Microsoft, jest znany z takich twierdzen. To on powiedzial swojego czasu ze "GPL to rak", czy ostatnio "użytkownicy korzystający z Linuksa innego niż Suse będą uważani za łamiących prawo" bzdura i tyle - nikt nie bierze twierdzen Ballmer-a na powaznie. Choc z drugiej strony zwlaszcza w swietle tej 2 wypowiedzi Ballmer-a pojawiaja sie glosy o "opatentowaniu" Linuxa smile

Co do MS & Novell - nie bylo zadnego polaczenia, tylko umowa majaca na celu ulatwienie uzytkownikom jednoczesnego kozystania z Windowsa i Linuxa oraz zapisy o zrezygnowaniu z roszczen patentowych. 

Kontrowersje dotycza zgodnosci takiego porozumienia z GPL. Nalezy pamietac ze Suse nie jest wlasnosia firmy Novell - pelno w niej kodu na licencji GLP.

I need some sleep

#3 2006.11.22 22:14:53

zielony
Użytkownik

endel napisał(-a):

Ballmer - stara gwardia Microsoft, jest znany z takich twierdzen. To on powiedzial swojego czasu ze "GPL to rak", czy ostatnio "użytkownicy korzystający z Linuksa innego niż Suse będą uważani za łamiących prawo" bzdura i tyle - nikt nie bierze twierdzen Ballmer-a na powaznie. Choc z drugiej strony zwlaszcza w swietle tej 2 wypowiedzi Ballmer-a pojawiaja sie glosy o "opatentowaniu" Linuxa smile

To wiem ale gość jest niezły, oskarżenia o kradzież są co najmniej śmieszne.

endel napisał(-a):

Co do MS & Novell - nie bylo zadnego polaczenia, tylko umowa majaca na celu ulatwienie uzytkownikom jednoczesnego kozystania z Windowsa i Linuxa oraz zapisy o zrezygnowaniu z roszczen patentowych.

Przepraszam źle sformułowałem co nie zmienia faktu że jakaś tam umowa między nimi jest i gdzieś czytałem że jest powoduje tyle że developerzy otwartych systemów mogą mieć problemy z pracą. (Przepraszam za niedokładność)

Zostałeś zarejestrowany jako użytkownik #416423 przez.. :mrgreen:
Debian Users Gang | Mój Lepszy Świat | UnixyPL

#4 2006.11.23 12:41:23

endel
Moderator
Fluxbox:

Suse musi badzo uwazac, wytlumaczyc to uzytkownikom - nastroj wobec tej umowy z Microsoft jest nieciekawy. Zwlaszcza w swietle twierdzen ze jest ona niezgodna z GPL. Nie ma nic gorszego niz odwrocenie sie spolecznosci od dystrybucji (patrz Aurox).

Czemu deweloperzy mieliby miec problemy z praca? Chodzi o patenty? W UE póki co dzieki Polsce m.in. dyrektywa patentowa nie przeszla - ale w Stanach jak widac i z patentami sobie niezle radzą wink

I need some sleep

#5 2006.11.25 00:12:44

KLAPEK
old sXe punx ;p
System: Slackware GNU/Linux
Fluxbox: 0.9.10

Moim zdaniem Novell źle robi.
Jeszcze się na tym sparzy jak np w przeszłości IBM...
Ponadto M$ widzi tu sposób na podział środowiska OS.
W końcu jak nie można inaczej pokonać to trzeba kupić i zniszczyć.
'Trzymaj przyjaciół blisko siebie, a wrogów jeszcze bliżej'...

|| Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || --Cyril Tourneur (1575-1625)-- ||
#318805 @ Slackware GNU/Linux
Nowe i używane DELL tanio PW

#6 2006.11.25 01:01:04

endel
Moderator
Fluxbox:

KLAPEK napisał(-a):

W końcu jak nie można inaczej pokonać to trzeba kupić i zniszczyć.
'Trzymaj przyjaciół blisko siebie, a wrogów jeszcze bliżej'...

Stare porzekadlo mowi: "Boże, strzeż mnie od przyjaciół, bo z wrogami sobie sam poradzę" - tak mi sie skojarzylo wink

I need some sleep

#7 2006.11.25 15:21:21

marb
Użytkownik

Także uważam, że Novell źle zrobił. Mam cichą nadzieję że to się nie skończy źle dla użytkowników. W sumie użytkownicy Windowsów, także są uzależnieni od powodzenia Linuksa, jeżeli wygra Linux to i oni będą mieć lepiej, jeżeli wygra M$ to zyska na tym tylko M$...

#8 2006.12.20 20:05:18

paatos
Użytkownik
System: Debian Squeeze
Fluxbox: Gnome?

Novell poszedł za zapachem $$$, a MS będzie teraz mógł mocniej manipulować strefą open source ;( ;(

Stopka forum