Login Hasło

#1 2011.10.18 21:59:32

parrotlarch
pijak
System: Debian stable, Ubuntu LTS
Fluxbox: 1.3.5-2

Fluxburn, czyli najprostszy na ziemi program do wypalania

W ramach odprężania od trudów życia codziennego zacząłem się bawić wypalaniem filmów w terminalu. I tak sobie dopisałem kilka poleceń do menu Fluxa, które całkowicie zastapiły mi K3b/Brasero, czy inne cholery. Mało tego, wyniki weryfikacji wypalanych płyt wypadają lepiej niż w obu powyższych (ale może mi się wydawać). No więc miałem już zainstalowane: cdck, wodim, growisofs i xbase-clients, dopisałem sobie polecenia wypalania do menu:

Kod:

[submenu] (Wypalanie w konsoli) {} <>
        [submenu] (Tworzenie Iso)
        [exec] ([FILES   --> ISO]) {xterm -e 'genisoimage -J -o /mnt/ntfs/Iso/burn/obraz.iso -R -V Nowy_Dysk /mnt/ntfs/Iso/burn; read'} <>
            [exec] ([CDROM --> ISO]) {xmessage 'Rozpoczynam kopiowanie tego co wlozyles do CD-ROMU' && xterm -e 'dd if=/dev/dvd of=/mnt/ntfs/Iso/burn/obraz.iso; read'} <>
        [end]
        [submenu] (Wypalanie CD/DVD)
        [exec] ([COPY --- DVD]) {xmessage 'Rozpoczynam kopiowanie tego co wlozyles do CD-ROMU' && xterm -e 'dd if=/dev/dvd of=/mnt/ntfs/Iso/burn/obraz.iso' && eject /dev/scd0 && xmessage 'Obraz CD/DVD gotowy -- Teraz poprosze czysta plyte' && xterm -e 'wodim -v -dao -eject speed=4 fs=14 dev=/dev/scd0 /mnt/ntfs/Iso/burn/obraz.iso; read' }
        [exec] ([BURN ----ISO]) {xterm -e 'wodim -v -dao -eject speed=4 fs=14 dev=/dev/scd0 /mnt/ntfs/Iso/burn/obraz.iso; read'} <>
        [exec] ([BURN --FILES]) {xterm -e 'genisoimage -J -o /mnt/ntfs/Iso/burn/obraz.iso -R -V Nowy_Dysk /mnt/ntfs/Iso/burn && wodim -v -dao -eject speed=4 fs=14 dev=/dev/scd0 /mnt/ntfs/Iso/burn/obraz.iso; read'} <>
        [end]
        [exec] (Weryfikacja danych) {xterm -e 'cdck -v -t; read'} <>
        [end]

Prościej się chyba nie da, a przez to strasznie mi się podoba. Nie dawałem nawet polecenia do wypalania audio, bo zapomniałem do czego służą takie płyty. Utworzyć tylko katalog burn (u mnie akurat leży na partycji ntfs - /mnt/ntfs/Iso/burn i kopiować do niego Iso albo pliki. Polecenie do kopiowania dvd jest może nieco kulawe (po zrobieniu obrazu wyskakuje xmessage i prosi o czystą płytę i jak się kliknie Ok przed włożeniem czystej płyty do napędu, to kończy się zabawa i trzeba wypalić zrobiony obraz poleceniem BURN ----ISO). Możnaby dodać jeszcze jakies podmenu z wyborem prędkości wypalania, ale ja ustawiłem jedną, bo i tak nie zmieniam nigdy. Prostackie, ale działa! Jak ktoś ma jakieś pomysły, to możnaby to polepszyć.

Ostatnio edytowany przez parrotlarch (2011.11.05 22:17:16)

Zdzisław Dyrman...zasadniczo

#2 2011.11.05 11:29:53

Hwiparam
Sadysta co z prądu korzysta :]
System: Arch Linux
Fluxbox: 1.3.2

Re: Fluxburn, czyli najprostszy na ziemi program do wypalania

Fajny skrypt, genialny w swej prostocie (jak cały Fluxbox), już sobie do menu dopisałem. Nie omieszkam przetestować, jak tylko będę miał jakieś CD do wypalenia.

#3 2011.11.05 22:18:53

parrotlarch
pijak

Dzięki. Na potzreby innych środowisk zrobiłem sobie takie prostackie skrypty, które wrzuciłem do /usr/bin i wywołuję poleceniem przez Alt + F2, ale budowa menu fluxa jest tak przejrzysta, że nie ma potrzeby kombinować. Do menu można zawsze zajrzeć i coś zmienić.

#4 2011.12.04 21:54:08

Hwiparam
Sadysta co z prądu korzysta :]
System: Arch Linux
Fluxbox: 1.3.2

Tak się składa, że już jakieś 3 płyty zdążyłem tym sposobem nagrać. Jak do tej pory zastrzeżeń nie mam, tak więc Xfburn może iść w odstawkę. W dobie pamięci masowych coraz rzadziej wypalam CD i takie minimalistyczne coś w zupełności mi powinno wystarczyć. Jeszcze się przetestuje inne opcje jak będzie okazja smile

#5 2012.02.07 00:00:51

parrotlarch
pijak

Hwiparam Tutaj ci odpowiem na Twój post stąd:
http://forum.fluxboxpl.org/viewtopic.php?id=825
niech już w jednym miejscu będzie o uproszczonym bezopcyjnym wypalaniu. Dla mnie bomba. Jak się nie używa fluxa i nie chce nic graficznego. Zrobiłem sobie podobne skrypty, ale niepotrzebnie porozbijałem je na kilka. W twoim jest wszystko w jednym miejscu. Oba rozwiązania polecam kierasowi azhagowi jako alternatywę dla simpleburn do Hag'a (btw gdzie nowa wersja?).

Stopka forum