Login Hasło

#1 2009.04.19 11:42:19

jakoku2
Użytkownik
System: ubuntu 8.04
Fluxbox: 1.0.0

Fluxbuntu 7.10 - mały poradnik

Fluxbuntu 7.10
Reklama: " Jeśli szukasz czegoś nietypowego....ten system jest dla ciebie"
Może trochę teorii:
Obecnie najnowszą wersją jest FluxBuntu 7.10 i można ją pobrać ze strony projektu http://fluxbuntu.org/.
Po instalacji można przejść z 7.10 na 8.04 przez

Kod:

sudo aptitude install update-manager-core
sudo do-release-upgrade

Polecam łagodne przechodzenie z 8.04 na 8.10.

Fluxbuntu to dystrybucja Linuksa bazująca na Ubuntu, używająca lekkiego menedżera okien Fluxbox.
Fluxbuntu ma bardzo niskie wymagania systemowe, wystarczy zaledwie 64 MB RAM, by korzystać z pełnego systemu operacyjnego. Instalacja systemu odbywa się w trybie tekstowym. Pomimo niskich wymagań, dystrybucja zachowuje wszystkie funkcje kompletnego systemu operacyjnego i ma pełną zgodność ze wszystkimi z rodziny Ubuntu. Obraz płyty, jak i jej wymagana pojemność to tylko 300 MB. Pulpit Fluxbuntu ma pełną zgodność z aplikacjami pisanymi w GTK+, czyli znanymi nam z GNOME. Posiada wiele nakładek graficznych, co sprawia, że jest on łatwiejszy w użyciu.
Lekkość systemu polega na dobranym jak najlżejszym oprogramowaniu np. zamiast zasobożernej przeglądarki internetowej Firefox, dołączono domyślnie lżejszą przeglądarkę internetową Kazehakase, , albo zamiast długo ładującego się ekranu logowania GDM, umieszczono ekran logowania Slim.
INSTALACJA
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/696102.png
Instalacja trwa niecałe 30 minut, tak jak w innych ubuntach, instalujemy język, wpisujemy administratora itd.
Następnie system otwiera się ponownie i widzimy to co jest poniżej:
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/45274172.png
czyli cztery ikony, pulpit, panel  i wszystko po angielsku.
Klikamy prawy przyciskiem myszy, pokazuje się menu także po angielsku.
REPOZYTORIA
(klikamy prawym myszki na pulpit i wyskakuje menu)
kierujemy swoją uwagę na synapitica i aptitude tam uruchamiamy repozytorium (albo przez synapitic lub przez aptitude)
kierujemy się do synapitca, i instalujemy to co jest niedoinstalowane, np. gdebi do ładowania paczek deb. czasami może się przydać lub firefox.
JĘZYK POLSKI
W terminal roota wpisujemy

Kod:

gnome-language-selector

Wyskoczy nam okienko podobne jak tu poniżej wybieramy polish i instalujemy.
Coś tam może wyskoczyć, że error, brak czegoś itp. ale "ten typ tak ma"
wchodzimy w home i znajdujemy się w czymś dziwacznym określonym mianem Rox, czyli jak widać nic strasznego. Klikamy prawym w Roxie wyskoczy nam menu i pokazuje się nam polish  i zaznaczamy polski, język nasz ojczysty... jest ale nie wszędzie. Z spolszczeniem łatwo można sobie poradzić installem gdm. Slim wymaga konfiguracji "tekstowej" hm... akurat nie zadziałało nic. Dlaczego slima nie polecam, ponieważ po zmianach na j.polski, slim nie zapamiętuje tych ustawień i powraca do j.angielskiego.
Nasz optymizm jest tak duży że bagatelizujemy wszystko i restartujemy kompa.
Coś się nam tam jednak nie spolonizowało do końca, resztę możemy zrobić ręcznie.
MENU
Menu jest english,
Przechodzimy do edycji  wpisując fluxmenu w terminal:
możemy to śmiało edytować,
ja jednak zrobiłem to tak:
następnie wpisujemy w terminal

Kod:

sudo leafpad /etc/X11/fluxbox. menu

Kopiujemy  wklejamy do /home/ddj/.fluxbox/menu  Uwaga, przy złym przerzucaniu może nam zniknąć menu.
I samodzielnie wykonujemy wpisy w leafpadzie
Jeśli instalujemy różne programy i chcemy żeby automatycznie pokazały się w menu, wystarczy wpis

Kod:

sudo update-menus

ale można:
usuwamy /.fluxbox z głównego folderu (jest ten folder ukryty, jak wiele innych)  i restartujemy
ZMIANA WYGLĄDU FLUXBUNTU
Zmiana tapety w fluxbuntu prosta ,klikamy na ikonę np. home, tam pokazuje się zmień tło, więc wrzucam dosłownie wrzucam tam obrazek i jest zmienił się wygląd pulpitu
szata graficzna... hm, wystarczy install programów podobnych jak gtk-chtheme

Kod:

sudo apt-get install gtk-chtheme

, i zrobienie wpisu w /home/twoja_nazwa /.gtkrc  include "/home/twoja_nazwa/.themes/nazwa tematu/gtkrc". Dla wszystkiego należy jeszcze utworzyć w głównym folderze folder  /home/twoja_nazwa/.themes i tam wkładać swoje theme.
ikony.
Możemy każdą ikonę zmienić ręcznie, dla porządku utworzyć należy folder /home/twoja_nazwa/.icons i tam ładować wszelkie zestawy ikon.
Następnie Prawym w roksie dalej ustawienia typ i mamy style.
Kursor myszki jest trochę brzydki więc instalujemy

Kod:

sudo apt-get install dmz-cursor-theme

i po wylogowaniu mam ładne kursory tak jak w ubuntu.
ZMIANA WYSTROJU ROKSA (ROX-FILER)
czyli jak się pozbyć "oka"
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/69259910.png widać "oko"
Użytkownicy rox-filera zapewne będą wiedzieć o co chodzi. Oko w rox-filerze jest potrzebne np. przez kliknięcie lewym na oko, pokazuje ukryte pliki.
Przygotowujemy sobie zestaw ikon do podmiany otwieramy

Kod:

sudo rox

(potrzebne jest dwukrotne wyświetlenie)
wchodzimy w folder /usr/share/rox/images/ i podmieniamy ikony pozostawiając oryginalne nazwy.
PROGRAMY i APLIKACJE
większość aplikacji zapisywane są w folderze /usr/bin pewne aplikacje i programy z ikonami można znaleźć w /usr/share/applications
uruchamianie aplikacji, mam powiedzmy pdf za pierwszym razem klikamy i nie działa bo trzeba znaleźć program w pliku /usr/bin i przyporządkować aplikacją z pdf tak samo jest z plikami tekstowymi i muzycznymi, raz podporządkowany program będzie już zapamiętany. Czyli prawym na pdf, tam określ akcję dla wszystkich pdf, wybieramy aplikację xpdf
MONTOWANIE DYSKÓW, PENDRIVÓW
W fluxbuntu możemy zainstalować  thunara, pcmanfm, a nawet nautilusa i nie powinniśmy mieć żadnych problemów z montowaniem. Jeśli jednak używam Rox to jest problem z montowaniem dysków, pendrive, i inne. Niestety jedne dyski są z ntfs inne z ext3, trzeba do każdego dysku zrobić wpis samodzielnie do pliku /etc/fstab, mało tego trzeba zrobić ikonę w np w folderze /media.
Montowanie cdrom, wkładasz płytę z dokumentami i mp3 to się zamontuje ,"krzyknie" "Montowanie /media/cdrom0
mount: block device /dev/scd0 is write-protected, mounting read-only
. Montowanie nie powiodło się
(seems to be mounted now anyway)
Zrobione
Wystąpił błąd".
Oczywiście mam dostęp do płyty.
Wkładamy płytę z plikami audio, i tu niespodzianka (ja tak ma i się przyzwyczaiłem)   "Montowanie /media/cdrom0 mount: No medium found " Montowanie nie powiodło się i wtedy trzeba się zastanawiać co i jak, nie montujemy płyty tyko otwieramy program np: rhythmbox i tam uruchamiamy muzykę..
Np. wpis pamięci usb

Kod:

sudo leafpad  /etc/fstab

Wykonujemy zrobiłem katalog pendrive  w głównym folderze (np.Rox) i na końcu fstab mam tak
( oczywiście wcześniej sprawdzamy przez

Kod:

sudo   fdisk -l

jak jest wykrywany pendrive )pod dyskami ale nad CD i napędem dyskietek

Kod:

/dev/sdb1   /home/twoj_login/pendrive  auto  rw,user,noauto,exec 0 0
/dev/scd0     /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto,exec 0 0
/dev/fd0       /media/floppy0   auto rw,user,noauto,exec 0 0

I wystarczy że w ROX-Filerze kliknę na ten katalog , a pamięć USB montuje się sama do odczytu i zapisu a przy zamykaniu folderu mam pytanie czy chce odmontować .

URUCHAMIANIE - BOOTOWANIE
Jeśli chodzi o bootowanie, rzeczywiście otwiera się zbyt długo jak na takowy "system", Długi czas bootowania można znacznie skrócić poprzez usunięcia wszystkich wystąpień słów "quiet" i "splash" w pliku konfiguracyjnym /boot/grub/menu.lst. System wstaje "bez motywu graficznego" zdecydowanie szybciej. Motyw:
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/6753420.jpg
EKSTRA DODATKI
Rox z fluxbuntem ma coś takiego fajnego ( zaznaczone strzałką) http://img100.imageshack.us/my.php?imag … anuie8.jpg minimalizacja otwartych programów w postaci ikon. Kto ma lepiej...
DOŚWIADCZENIE
Fluxbuntu mam na dwóch komputerach, jeden pecet pentium III 1 gb ramu, i notebook  250 ram ,celeron 600,
http://naforum.zapodaj.net/thumbs/8456764.jpg
Używam różnych aplikacji
xmms i kazehakase,  moca i rhythmbox, totema, firefoxa , gimp, pidgina, osiołka, skype i openoffice dorzuciłem do zestawu gdebi, używam gnome-terminal i wielu innych z gnome , przy maksymalny używaniu jak teraz dochodzi do 303 MB w, jak mówił pewien znany znawca, "nieużywane ramy to stracone ramy" więc pod tym względem nie ma to jak dla mnie znaczenia, ale używanie procesora jest dla mnie ważniejsze i w porównaniu do ubuntu 80-100 % a nie mówiąc XP które przy otwieraniu samego office zawieszało komputer.  Na laptopie nawet nie sprawdzałem bo służy mi do pisania                   
W niedługim czasie ruszy forum na nowej stronie fluxbuntu, i przygotowane są wersje (wydania płytowe) fluxbuntu 8.10 i 9.04, Canonical wygląda na to że rzuca od czasu do czasu okiem na fluxbuntu, a tego i owego można dowiedzieć się na czacie #fluxbuntu.
    Niektórzy narzekają na tzw deamon ivmana, "zupełnie niepotrzebny przy ręcznym montowaniu, po chwili od ręcznego podłączenia przejmował zewnętrzne dyski na własność i uniemożliwiał zapisywanie na nich danych."
Za błędne (moim skromnym zdaniem) automonowanie odpowiedzialny jest folder /.ivman, który możemy usnąć
przywrócenie  tego folder to

Kod:

mkdir/.ivman

Są przedziwne dwa pakiety o małej zawartości związane z fluxbuntu-default-settings  nie zdarzyło się żeby coś zawieszało, wszystko pracuje i chodzi ...
bo czasem człowiek się nudzi...

Ostatnio edytowany przez jakoku2 (2009.04.19 12:49:45)

Obalać prawa ustanawiając nowe - oto dowód siły.

Stopka forum