Login Hasło

#1 2008.12.09 20:06:57

parrotlarch
pijak
System: Debian stable, Ubuntu LTS
Fluxbox: 1.3.5-2

klawisz "FN" w laptopie

Czy da się jakoś użyć z keys klawisza "Fn" w laptopku? Fajnie byłoby sobie zrobić skrócik do zgłośniani/ściszania z tym klawiszem, albo otwierać folder domowy Fn+klawisz z domkiem (ja taki przynajmniej mam...w przeglądarce otwiera stronę startową, a na pulpicie odpala folder domowy z plikami...ale to  w ubuntu).

do robienia głośniej/ciszej możnaby użyć Azhagowego skryptu, ale trzeba zacząć od tego, czy da się w ogóle we Fluksie wykorzystań ten klawisz?

Zdzisław Dyrman...zasadniczo

#2 2008.12.09 20:51:17

Minio
Electric Castle resident
System: Debian Testing
Fluxbox: Plasma 5.10.5 ;) (Fb 1.3.5)

Re: klawisz "FN" w laptopie

Zainstaluj i uruchom program xev.

W oknie terminala będą się pokazywały różne informacje pomocne przy debugowaniu serwera X. Np. po wciśnięciu literki q na klawiaturze pojawia się coś takiego:

Kod:

KeyRelease event, serial 35, synthetic NO, window 0x1800001,
    root 0x66, subw 0x0, time 2196748, (166,-9), root:(646,12),
    state 0x10, keycode 24 (keysym 0x71, q), same_screen YES,
    XLookupString gives 1 bytes: (71) "q"
    XFilterEvent returns: False

Ciebie interesuje numerek w 3. linijce, za keycode. Kodu klawisza będziesz używał do przypisania mu konkretnej funkcji.

Szpiedzy z Krainy Deszczowców donoszą, że Fluxbox od wersji 1.0.0 akceptuje nieprzetworzone (brakuje mi lepszego odpowiednika ang. raw) kody klawiszy w pliku keys. Nie sprawdzałem empirycznie. Gdyby się okazało, że jednak nie, musisz kodowi klawisza przypisać nazwę rozpoznawalną przez serwer X, korzystając z pliku ~/.Xmodmap. Struktura pliku jest banalna:

Kod:

keycode xyz = NazwaCzytelnaDlaSerweraX

Opisowe nazwy symboli znajdziesz w pliku /usr/share/X11/XKeysymDB. Generalnie te zaczynające się od XF86 są do Twojego użytku. Tylko najpierw sprawdź czy nie są przypisane innemu klawiszowi — zrobisz to poleceniem xmodmap -pke (użyj grep-a).

#3 2008.12.09 23:37:21

gnejusz_pompejusz
Ociosanek
System: Debian Lenny
Fluxbox:

Polecam

keyTouch

#4 2008.12.12 19:23:35

parrotlarch
pijak

hmmm...xev nie reaguje na "FN".
wychodzi na to, że nie ma takiego klawisza "Fn"
tak, jak nie ma miasta Londyn (jest Lądek...Lądek Zdrój).

#5 2008.12.27 17:11:16

lofdarx
Użytkownik

Witam.
Trochę stary temat, ale najprawdopodobniej wiem jak działa klawisz Fn w laptopach.
Xev nie reaguje na wciśnięcie klawisza Fn, nie znaczy to jednak, że nie spełnia on swojej funkcji. Działa to tak, że jeżeli wciśniemy "klawisz z domkiem" (wspomniany w pierwszym poście) to xev zwróci nam jego kod. Jednak można zauważyć, że jeśli wciśnie się Fn + "klawisz z domkiem" to xev zwróci nam inny kod klawisza, tak jakby został wciśnięty inny pojedyńczy klawisz(myślę, że to jest obsługiwane na poziomie niższym niż system operacyjny). Oczywiście analogicznie działa to z innymi klawiszami, ale raczej tylko tymi wyróżnionymi na klawiaturze laptopa.
Niżej zamieszczam fragment pliku .fluxbox/keys który służym mi do obsługi kalwiszy podgłaszania i podciszania w laptopie, może pozwoli to lepiej zrozumieć co miałem na myśli (głównie chodzi mi o to, że jest to zapisane jak by był wciskany pojedyńczy klawisz, ponieważ tak system operacyjny to odbiera).

Kod:

None 176 :Exec /home/lofdarx/.fluxbox/mixer.sh increase 4
None 174 :Exec /home/lofdarx/.fluxbox/mixer.sh decrease 4

#6 2008.12.28 18:29:04

parrotlarch
pijak

ooo faktycznie działa!
u mnie to są te same numery klawiszy. wielkie dzięki!

Stopka forum