Login Hasło

#1 2007.03.05 16:33:53

dowoszek
Użytkownik
System: Debian Testing i Sid
Fluxbox:

emelfm2 a sudo

Witam,
Niedawno przerzuciłem się z Nautilusa na PCMan'a. Jednak PCMan to również nie jest to, o co mi chodziło. Postanowiłem spróbować z emelfm2. Nawet mi się spodobał, ale... no właśnie, jest jedno ale. Przy wprowadzaniu komendy sudo program nie prosi mnie o hasło. W praktyce wygląda to tak, że każdy może przy pomocy emelfm2 zrobić właściwie wszystko z systemem. Mój system to Ubuntu 6.10. Da się coś z tym zrobić?

#2 2007.03.05 18:45:51

endel
Moderator
System: Archlinux
Fluxbox:

Re: emelfm2 a sudo

To nie wina emelfm2 - sudo pamięta hasło przez 5 min po jego wpisaniu, pewnie podawałeś je wcześniej i dlatego nie pyta o nie przy "sudo emelfm2"

I need some sleep

#3 2007.03.05 20:54:20

dowoszek
Użytkownik
Fluxbox:

Aż takim amatorem to nie jestem smile Wina na pewno leży po stronie emelfm - mam wyłączone zapamiętywanie hasła.

Aha - nie chodzi mi o "sudo emelfm", ale o polecenia wykonywane już w konsoli emelfm. Czyli np. uruchamiam emelfm2 (bez uprawnień roota oczywiście), a następnie w konsoli wpisuję

Kod:

sudo polecenieWymagająceUprawnieńRoota

a on spokojnie bez pytania o hasło wykonuje!
Dobrze, że nie przyszedł mi do głowy test w stylu "sudo rm -rf /" tongue

Ostatnio edytowany przez dowoszek (2007.03.05 20:58:24)

#4 2007.03.05 21:17:48

endel
Moderator
System: Archlinux
Fluxbox:

dowoszek napisał(-a):

Aż takim amatorem to nie jestem smile Wina na pewno leży po stronie emelfm - mam wyłączone zapamiętywanie hasła.

Aha - nie chodzi mi o "sudo emelfm", ale o polecenia wykonywane już w konsoli emelfm. Czyli np. uruchamiam emelfm2 (bez uprawnień roota oczywiście), a następnie w konsoli wpisuję

Kod:

sudo polecenieWymagająceUprawnieńRoota

a on spokojnie bez pytania o hasło wykonuje!
Dobrze, że nie przyszedł mi do głowy test w stylu "sudo rm -rf /" tongue

Moze masz w pliku /etc/sudoers ustawione uprawnienia dla wykonywania owego polecenia przez użytkowników bez podawania hasla?

Bo w to ze w programie mozna wykonać polecenia z konta roota bez podawania hasła i z winy tego programu nie uwierzę.

Ps Jakie to polecenie?

I need some sleep

#5 2007.03.05 21:45:12

dowoszek
Użytkownik
Fluxbox:

Chyba rzeczywiście gdzieś namieszałem, bo po reinstalacji jest już ok.

Tzn. nie do końca, bo powstał problem z wpisywaniem hasła smile Opcja "uruchom jako root" w Ubuntu się nie sprawdza z przyczyn wiadomych, a po wydaniu polecenia sudo wpisywane hasło jest widoczne na konsoli! Czyżbym znowu robił coś nie tak?

Stopka forum